11 - Antivirus (Outline) Created with Sketch. 7 - Combination Lock Closed (Outline) Created with Sketch. 7 - Combination Lock Closed (Outline) Created with Sketch. 7 - Combination Lock Closed (Outline) Created with Sketch. 4 - Safe Combination (Outline) Created with Sketch. 48 - Protected System (Outline) Created with Sketch. 20 - Key (Outline) Created with Sketch. 20 - Key (Outline) Created with Sketch. 48 - Protected System (Outline) Created with Sketch.
Flag of Germany

W jaki sposób skompresować pliki na koncie FTP

na cały hosting

*Oferta dotyczy nowych planów hostingowych

W jaki sposób skompresować pliki na koncie FTP

Jeżeli chcesz skompresować pliki lub katalogi zamieszczone na koncie FTP możesz skorzystać z dostępnego w Panelu Klienta Managera plików lub w przypadku dużych archiwum z narzędzia ZIP dostępnego w konsoli SSH.


Przygotowanie archiwum za pomocą Managera plików

Aby przygotować archiwum plików do pobrania za pomocą narzędzi dostępnych w Panelu Klienta postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Zaloguj się do Panelu Klienta, a następnie przejdź do menu Serwer oraz Manager plików.


2. Korzystając z Menagera plików przejdź do katalogu, w którym znajduje się folder lub pliki, które chcesz umieścić w archiwum. Następnie opróżnij aktualną zawartość schowka za pomocą przycisku Wyczyść schowek.


3. W dostępnej tabeli zaznacz wybrane pliki oraz katalogi, a następnie kliknij na przycisk Dodaj do schowka.


4. W kolejnym kroku przejdź do opcji Kompresuj pliki w schowku. W formularzu wpisz nazwę nowo tworzonego skompresowanego pliku oraz wybierz metodę kompresji.


Rozpoczęcie tworzenia nowego archiwum zainicjuje kliknięcie w przycisk Utwórz.

Uwaga: Czas tworzenia nowego archiwum jest uzależniony od ilości oraz rozmiaru danych, które mają zostać skompresowane. W czasie trwania tego procesu prosimy o zachowanie cierpliwości oraz nie zamykanie okna przeglądarki. 

Pamiętaj: Proces tworzenia archiwum może zająć od kilku sekund do nawet minuty. W przypadku dużej ilości plików lub dużego rozmiaru plików polecamy wykonanie archiwum za pomocą klienta SSH.

5. Proces tworzenia nowego archiwum zostanie zakończony w momencie zwrócenia poniższego komunikatu:


Przygotowane archiwum może zostać pobrane na dysk komputera, po kliknięciu na nazwę archiwum jak również w późniejszym czasie przy pomocy klienta FTP. 

Uwaga: Do pobrania archiwum polecamy skorzystać z darmowego programu FileZilla. Konfigurację połączenia z serwerem FTP dla programu FileZilla opisaliśmy w ramach osobnego artykułu w naszej bazie wiedzy - Konfiguracja FileZilla.


Przygotowanie archiwum za pomocą SSH

W celu przygotowania archiwum plików do pobrania z serwera FTP przy pomocy konsoli, w pierwszym kroku należy zalogować się na swoje konto SSH. Poradnik opisujący konfigurację połączenia na przykładzie programu PuTTY dostępny jest w naszym artykule Jak zalogować się do SSH?

Następnie postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Przy pomocy polecenia cd, przejdź do katalogu dla którego chcesz wykonać archiwum. Dla przykładu, jeżeli chcesz skompresować całą zawartość katalogu public_html domeny wykonaj poniższe polecenie:

cd domains/nazwa-domeny.pl


2. Przy pomocy programu tar, wprowadź polecenie pozwalające na przygotowanie archiwum, a następnie zatwierdź je klawiszem Enter:

tar -zcvf nazwa_pliku.tar.gz public_html


3. W chwili obecnej rozpocznie się proces przygotowywania archiwum. Na ekranie widoczny będzie aktualny proces archiwizacji danych.


Pamiętaj: Proces tworzenia archiwum może zająć od kilku sekund do nawet kilku minut - jest to zależne od ilości danych, które są kompresowane.

4. Do pobrania archiwum polecamy skorzystać z darmowego programu FileZilla. Konfigurację połączenia z serwerem FTP dla programu FileZilla opisaliśmy w ramach osobnego artykułu w naszej bazie wiedzy - Konfiguracja FileZilla.


Usuwanie archiwum z serwera FTP

Pamiętaj, aby po pobraniu archiwum na dysk lokalny komputera dokonać jego usunięcia z serwera. W tym celu możesz skorzystać z dostępnego narzędzia w Panelu Klienta. Aby usunąć przygotowane archiwum postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

1. Po zalogowaniu do Panelu Klienta przejdź do menu Serwer, a następnie Manager plików.


2. Korzystając z Managera plików, przejdź do katalogu, w którym znajduje się przygotowane wcześniej archiwum. Następnie zaznacz w tabeli plik archiwum, który chcesz usunąć.


3. Z dostępnych narzędzi odznacz opcję Move to Trash, a następnie kliknij na przycisk Usuń.


W jaki sposób mogę wypakować pobrane archiwum?

Przygotowane archiwa mogą być wypakowane na dysku komputera przy pomocy programów służących do obsługi archiwum TAR lub ZIP w zależności od wybranego sposobu kompresji. Do tego celu polecamy skorzystanie z darmowego programu 7-ZIP lub jego komercyjnego odpowiednika WinRAR. 

Comments (1)

zxc 08.02.2017 14:44:09

czy jest jakie ograniczenie np. co do czasu wykonania skryptu? bo np. może nie wykonać sie cała kopia np. 11GB plików i co wtedy?

Add a comment

Pytania? Odpisujemy na maile do 8 minut!

Dostarczamy najlepszą obsługę klienta w konkurencyjnej cenie i odpowiadamy na zgłoszenia błyskawicznie.

Napisz do nas